Besplatni Web Hosting | Web Hosting | Registracija Domena | Supetar | Jeftinije Telefoniranje | Mikrotik Hrvatska | Croatia Holidays | Croatia Apartments

Objašnjenje aspect ratio-a

Aspect ratio (AR, omjer dužine i visine slike)

DVD video stream ima rezoluciju 720x480. Ali, 720/480 = 1.5 što je nemogući AR za film.

DAR - ili kako napraviti da DVD dobro izgleda

Svaki MPEG-2 Video stream ima DAR (Display Aspect Ratio) oznaku. Ta oznaka govori playeru za kakav ciljni prikaz je stream kodiran. Postoje 4 vrijednosti: 1:1, 4:3, 16:9 i 2.11:1. Prva i zadnja vrijednost nisu previše važne jer ne postoji TV koji ima takve AR-ove. Video stream koji ima DAR 16:9 je namijenjen 16:9 TV-u, ali to ne znači da se ne može koristiti na 4:3 TV-u. To vrijedi i za 4:3.

Sada pogledajmo pravi primjer: Austin Powers: International Man of Mystery, R1. Kako je to NTSC disk video stream ima rezoluciju 720x480 (PAL diskovi imaju 720x576.. ali sve što je ovdje objašnjeno vrijedi i za PAL streamove, s tim da resize uzima u obzir vertikalnu rezoluciju 576). Ovaj disk sadrži dvije verzije filma: widescreen verziju i standardnu verziju. Standardna (također nazvana fullscreen na disku) je uobičajena za 4:3 TV, to je slika koja ispunjava cijeli ekran, dok je za widescreen to 16:9. Izraz widescreen se ne bi smio koristiti na taj način budući da postoje dvije varijante widescreena: letterboxed widecsreen i anamorphic widescreen.

Nakon ripanja DVD-a na hard disk otvorimo VOB-ove u DVD2AVI i dobit ćemo sliku gore lijevo. Slika izgleda malo čudno, zar ne? Naravno slika ima rezoluciju 720x480 koja daje AR 1:1.5 dok film zapravo ima AR 1:1.85. Kada pritisnite F5 za preview statistički prozor će vam reći da je to 16:9 stream.



Kada film gledate u svom softverskom DVD playeru dobit ćete ovo:

To već izgleda bolje, zar ne? Ljudi vise nisu izduženi i mršavi, izgledaju kao što bi izgledali na filmskom platnu.

Što se ovdje dogodilo? Filmski studio je napravio anamorphic widescreen prijenos. Uzeo je cijeli frame filma, horizontalno ga stisnuo da bi pristajao rezoluciji DVD-a (prva slika). Onda je postavio 16:9 DAR oznaku koja govori playeru da ponovo raširi sliku.

Matematički to izgleda ovako: Imamo 720x480 MPEG-2 stream. Pomnožimo vertikalnu rezoluciju sa aspect ratiom (480*16/9=853 =~850) što nm daje horizontalnu rezoluciju za normalno "rastegnut" film. Tako će 720x480 stream biti horizontalno rastegnut na 850x480 za vrijeme prikazivanja. Ovo dopušta upotrebu pune vertikalne rezolucije DVD-a koja daje maksimalnu kvalitetu.

Kada kodirate PC baziran format (poput DivX-a) prvo morate rastegnuti sliku i onda je resizat na željenu rezoluciju (to odgovara streamu koji ima 1:1 DAR). Formati za samostojeće playere poput VCD i SVCD rade drukčije, jer i oni imaju DAR oznaku (4:3 ili 16:9, gdje posljednji neće raditi ispravno na svim playerima). Zato pogledajmo što se ovdje mora napraviti. U prvom koraku moramo dobiti ispravni AR pri DVD rezoluciji. Da bi se to postiglo, slika mora biti resizeana kao na ovoj slici.

Usporedimo to sa prvom i drugom slikom. Vidjet ćemo da ima istu rezoluciju kao prva slika, ali isti (ispravni) AR kao i druga. Proces uzimanja frameova i njihov resize na DVD rezoluciju, pritom održavajući ispravni AR se zove letterboxing. Kao što vidimo, koristimo manje vertikalne rezolucije. Ovo je idealno za 4:3 TV-e jer će biti prikazana preko cijelog ekrana, ali ako imamo 16:9 DVD, player će prvo morati izvršiti letterboxing (koji uzrokuje mali, iako možda neprimjetni gubitak kvalitete). Ako niste ispravno podesili svoj DVD player (4:3 TV = postavite TV format na 4:3 ili 4:3 letterboxed, 16:9 TV: postavite TV format na 16:9) letterboxinga neće biti i slika će izgledati stisnuto kao na prvoj slici.

Vrlo je važno primijetiti da vaš player radi letterboxing za 16:9 disk kada ga gledate na 4:3 TV-u. Sada kada kodiramo takav stream za VCD ili SVCD taj proces se također mora napraviti. Nažalost jedini enkoder koji podržava odabir DAR-a ulaznog streama je TMPG (postavite izvorni AR u naprednim opcijama, a video arrange mode na full screen, da pritom sačuvate AR). Kada ne koristite TMPG morat ćete pronaći drugi način za izvesti letterboxing. Jedan način je pomoću VirtualDuba gdje možete resizeat film na manju rezoluciju od izvorne, a potom dodati crne pruge.

Također postoje DVD-ovi koji imaju 4:3 DAR, ali imaju widescreen sliku. Ustvari, trebalo bi reći letterboxed widescreen. Ti DVD-ovi su masterirani po gore opisanom postupku. Kada te DVD-ove gledate na 16:9 televizoru slika će biti rastegnuta i horizontalno i vertikalno, dok kod anamorphic widescreen slike će slika biti rastegnuta samo horizontalno, pritom dajući veću vertikalnu rezoluciju i samim time bolju sliku. U ranim DVD danima letterboxed widecreen transferi su bili prilično popularni, posebno u US filmskim studijima, dok je u Europi 16:9 bio popularniji, 16:9 je bio nešto poput standarda od samog početka. Srećom, velika većina današnjih DVD-ova je 16:9, i samo neki tvrdoglavi redatelji i jeftini studiji odbijaju raditi 16:9 transfere.

Kao što možda već znate rezolucija VCD-a i SVCD-a nije 4:3 iako video streamovi imaju DAR 4:3. SVCD ima rezoluciju 480x480 i ako primijenimo istu matematički postupak kao i malo prije (480*4/3 = 680) izlazna rezolucija je 640x480 koja odgovara 4:3. Zapamtite da video koji je na disku horizontalno stisnut će biti "razvučen" prilikom reproduciranja. Ustvari, ako uzmemo cijeli frame iz (S)VCD-a on nema ispravni AR, kao što je i slučaj DVD-a.

Važna stvar koje se ovdje moramo držati je da Windows Media Player ne "poznaje" baš najbolje DAR-ove (ovo može zavisiti o tome koje MPEG-2 filtere imate instalirane) pa bi se moglo dogoditi da reproducira vaš SVCD u rezoluciji 480x480 pa će slika opet izgledati stisnuto. No, ne treba se previše zabrinjavati, playeri sa SVCD podrškom će rastegnuti film normalno na pravilni AR.

Pan & Scan transferi

Sada pogledajmo u jedno tužno poglavlje u video povijesti: Kako je većina TV-a danas još uvijek u 4:3 formatu mnogi filmovi su distribuirani kao pan&scan kopije, ili drugim riječima: popunjavaju cijeli ekran standardnog televizora. Vlasnici 16:9 televizora mrze 4:3 filmove iz dna duše jer se prilikom takvog transfera otkida dio originalnog filma. Srećom u DVD doba su ovakvi transferi sve manje i manje zastupljeni.

Pogledajmo opet naš originalni frame:

Kod pan&scan transfera se dio originalnog framea, koji ima AR 1:1.33 ili 4:3, odreže. To je označeno na slici sa crvenim kvadratom. Taj "prozor" nije fiksan nego fleksibilan: kada se glumac približava desnom rubu prozor će ga slijediti do određenog stupnja. To je pan dio pan&scana. U određenim slučajevima prozor bi mogao zumirati frame, stoga je to scan dio.

Kao što možete vidjeti kod pan&scan transfera se gubi puno izvorne slike i uništava redateljeva vizija filma.



>> BACK