Besplatni Web Hosting | Web Hosting | Registracija Domena | Supetar | Jeftinije Telefoniranje | Mikrotik Hrvatska | Croatia Holidays | Croatia Apartments

Objašnjenje opcija XviD-a

Povijest XviD-a

XviD je MPEG4 open source video codec što znači da je dostupan svima na daljnje razvijanje, slično kao i LAME MP3 encoder. Baziran je na pokušajima u Open Source projektu nazvanog "OpenDivX" od DivX Networks-a, koji su ga poslije ugasili i tako je kod postao nedostupan, zajedno sa idejama i potrošenim radom mnogih programera na netu.

Neki od tih ljudi su željeli nastaviti sa radom, pokupili su najnovije materijale koje su imali, skupili ih i počeli zajedno raditi. Od "ponovnog" početka XviD se razvija jako brzo i evoluira u vrlo kvalitetan codec.

Korištenje codeca

U vašem omiljenom programu za kodiranje (ovdje je to virtualdub) otiđite na "video" i stisnite "fast recompress".




Zatim na "compression" tab. Ovdje su izlistani svi codeci koje možete koristiti. Nakon što ste uspješno instalirali XviD, u ovom meniju bi vam se trebalo pojaviti "XVID MPEG-4 CODEC".

Ako vam se to ne pojavljuje nakon instalacije, probajte zatvoriti aplikaciju i resetirati je. Ako se i dalje ne pojavljuje, probajte resetirati kompjuter. Ako vam i dalje ne uspijeva probajte još jednom instalirati codec po uputama. Sada izaberite XVID codec i stisnite "configure".




Postavke XviD codeca

Sada će vam se pojaviti glavni prozor XviD sučelja. Primijetite da se ovisno o modu kodiranja mijenjaju i neke opcije, mogu biti dostupne, nedostupne ili se njihov naziv može promijeniti. To se događa zbog dva razloga: prvo, zbog korištenja prostora i, drugo, da bi sučelje bilo jednostavnije za razumijevanje (ranije verzije sučelja su bile prenatrpane i neorganizirane).




"1 pass CBR" mod

Ovo je jednostavan mod koji vam je vjerojatno već otprije poznat iz drugih codeca. Izaberite (prosječan) bitrate i počnite s kodiranjem.
Savjet: vrijednost 1kb je ovdje 1000 bajtova (kako su zahtijevale MPEG4 specifikacije), pa pripazite kada budete izračunavali bitrate!

"1 pass quality" mod

Ovaj mod je poznat iz DIVX4. U ovom modu, svi frameovi su jednako kompresirani - bez obzira na kompleksnost framea. Ovaj mod je koristan ako želite rekodirati materijal koji kompresirate ovim putem. Jednadžba korištena za ovaj mod je ((MaxQuant-MinQuant)/100 * (100-quality)) + MinQuant

"1 pass quantizer" mod

Ovo je varijacija quality moda. Ako je odabran, koristit će se fiksiran quantizer, npr. Ako upišete 3, svi frameovi će biti kompresirani sa tim quantizerom (=stupanj uklanjanja detalja) 3, što će rezultirati stvarnom konstantnom kvalitetom. Razlika s obzirom na quality mod je u tome što je ovdje korišten fiksan quantizer dok se u quality modu quantizer ipak malo mijenja.

"2 pass - 1 pass" mod

Da bi dobili najkvalitetnije materijale, koristite 2 prolaza. U ovom modu, film se dvaput procesira. Odaberite ovu opciju za prvi od dva prolaza. Morat ćete odabrati lokaciju ime .stats datoteke gdje će se spremiti statističke informacije iz prvog prolaza.

Za vrijeme prvog prolaza u 2pass modu cijeli film se analizira sa fiksnim quantizerom (2), da bi se izračunalo koliko dobro frameovi mogu biti kompresirani. Te informacije se koriste u drugom prolazu da bi se umanjila veličina filma, tj. Povećala kvaliteta.

Upozorenje: Nemojte mijenjati postavke prvog i drugog prolaza koje utječu na kompresibilnost filma, npr. Nemojte dodavati filtere ili mijenjati resize postavke budući da se podaci prikupljaju u prvom prolazu, pa nove postavke u drugom prolazu rezultiraju drugom kompresibilnošću…rezultat je fiktivna situacija, pa željena kvaliteta neće biti ni približno dosegnuta, što će učiniti 2 pass kodiranje beskorisnim.

"2 pass - 2 pass Ext." mod

Kada ste gotovi s prvim prolazom, te ako ne vjerujete ugrađenim tehnikama skaliranja, možete koristiti Gordian Knot da uredite .stats datoteku prvog prolaza.

"2 pass - 2nd pass Int." mod

Ovaj mod aktivira interno skaliranje krivulje XviD VfW (Video For Windows) sučelja. Ako je ova opcija odabrana, koriste se informacije iz prvog prolaza. Upišite željenu veličinu filma (bez zvuka) u kilobajtima (1 kilobajt je 1024 bajta ovdje).

Opcije dekodiranja

U slučaju da ne koristite Nicov dekoder, trebali biste uključiti ove opcije da bi imala post-processing jer standardni XviD dekoder ne dozvoljava deblocking kontrolu u post-processingu (više o tome na kraju teksta).




Napredne opcije

Global Options


Motion search presicion

Motion search precision najviše utječe na konačnu kvalitetu filma. Ako je postavljen na niske vrijednosti, codec će biti brži, ali će biti žrtvovana kvaliteta slike. Za uobičajena kodiranja, npr. Na 2 cd-a, "5-Very High" je dovoljno. Ako želite najbolju moguću kvalitetu (što mi želimo), odaberite "6-Ultra High" ovdje. Kodiranje će se usporiti oko 10 posto, ali će biti zamjetna manja poboljšanja. Vrijednosti od 1 do 3 koriste gotovo jednake postavke za procjenu kretanja. Počevši od 4, codec koristi half pixel interpolaciju da bi postigao preciznije rezultate. Na vrijednosti 4, cijeli makroblok dobiva jedan vektor kretanja koji opisuje kretanje između dvije slike. Kod vrijednosti 5, XviD koristi "inter4v" vektore kretanja, što znači da sva 4 8x8 bloka iz 16x16 pixel makrobloka dobivaju zasebni vektor kretanja. Sa preciznosti 6 to pretraživanje je korišteno češće, pa je zbog toga i malo sporije, ali povećava kompresibilnost.

Quantization Type

Tip quantizacije bi trebao ovisiti o bitrateu. Za više bitrateove (2CD-a…) treba koristiti MPEG tip, koji rezultira boljom kvalitetom, poput oštrije slike. Ako koristite niže bitrateove, h263 tip je vaš izbor.

Ako kodirate u dva prolaza, postavke bi trebale biti jednake za oba prolaza. Ako odaberete "Modulated" (koristite ga jedino u drugom prolazu, kao je korišten u prvom to će biti isto kao da ste koristili MPEG itp), morate napisati koja quantizer će biti češće korišten. Ako je vaš prosječni quantizer u drugom prolazu npr. 3.7. trebate koristit h263, ako je 2.5 onda MPEG u prvom prolazu. (Ipak, ovo inje bilo previše testirano, radit će vam u oba slučaja, jer će interni algoritmi kompenzirati prevelike/premale frameove. Utjecaj na kvalitetu je još uvijek nepoznat).

Upozorenje: nemojte koristiti "modulated" quantizere sa B-frameovima jer daju nepredvidljive i često, ne baš lijepe, rezultate.

Keyframe interval

Maximum keyframe interval bi trebao biti 10-12 puta veći od FPS-a (frames per second).Budući da pri gledanju filma možete premotati samo na keyframeove (intraframeove), rezultirat će u dužim traženjima kada se koristi brzo premotavanje jer deltaframeovi (intraframeovi) mogu biti izgrađeni samo pomoću zadnjeg keyframea.

Minimum keyframe interval radi na suprotan način - da bi ste se riješili uzastopnih keyframeova upišite npr. 10 što znači da će keyframe biti umetnut tek nakon 10 deltaframeova.

FourCC

FourCC je privremeni hack dok XviD-aši ne naprave vlastiti directshow filter da bi mogli koristiti post processing. Ako je postavljen na DIVX, korišten je DIVX4 playback filter, i vjerojatno ćete dobiti lošiju kvalitetu slike jer DIVX4 filter ne može pravilno prikazati MPEG quantization tip. Većinom filtar previše filtrira, pa renderira sliku malo previše zaglađeno. Ako postavite FourCC na XviD onda će se avi prikazivati pomoću XviD filtera. Nic je napravio directshow filter sa kontrolom svjetline i post processingom, ali zahtijeva dosta snažne procesore.

Luminance masking

Luminance masking je nešto poput "psihovizualnog modela". Koristi činjenicu da ljudsko oko ne može raspoznati mnoge detalje u jako tamnim i svijetlim područjima i zbog toga smanjuje bitrate u tim područjima. Koristite tu opciju s oprezom, jer izgleda da čini više štete nego dobra na visokim bitrateovima i ako se koristi zaključan (fiksiran) intraframe quantizator. Ako kodirate u dva prolaza koristite ga jedino u drugom prolazu i nemojte koristiti iframe quant lock. Ako ga koristite i u prvom prolazu, redukcije bitratea se množe na scenama gdje se koristi redukcija, što daje ružnu sliku.

B-Frame Control

Ovo polje je vidljivo samo u zadnjim dev-api-3 buildovima. B-frameovi su još uvijek u pokusnoj fazi i trebali bi služiti samo u testne svrhe. Maximum B-frames je maksimalan broj sekvencijalnih B-frameova. Kada je unesena negativna vrijednost, koristi se originalni IP frame enkoder te su B-frameovi isključeni. Quantizer ratio se koristi da bi se izračunao B-frame quantizer, pomoću slijedeće formule:

Npr. Za 2/150/10 q=4

Kada je uključen Packed Bitstream, P-frameovi i B-frameovi su pakirani zajedno u jedan bitstream. To dopušta dekodiranje bez zastoja. Packed bitstreamovi su uvedeni u DivX-u 5.01. Ako želite punu kompatibilnost sa DivX 5.x, također biste trebali uključiti DX50 B-VOP compatibility, jer DivX 5.x ne može dekodirati B-frameove ako iza njega slijedi I-frame. Ako je ova opcija uključena, generiraju se DivX 5.x kompatibilni frameovi.

VHQ mode

Postoje 4 razine VHQ-a, a koristi se da bi povećala (na vrlo visokom stupnju) kompresibilnost filma i da bi smanjio prosječni quantizer (što rezultira odličnom ukupnom kvalitetom). VHQ koristi algoritam detekcije kretanja koji je intenzivniji na većim vrijednostima. Unatoč dobitku u kompresiji, razlika u kvaliteti je jedva vidljiva. Ali brzina kodiranja se osjetno usporava (više od 50%. Od moda 1 do 4 nema velike razlike u brzini kodiranja, zahvaljujući triku u kodu). Za ripove na 1 cd preporuča se VHQ mode=4, kao i u dugačkim filmovima (preko 2 sata) da bi se spriječio prelazak na treći CD.

Upozorenje: nemojte koristiti B-frameove zajedno sa GMC-om jer nisu kompatibilni i takva kombinacija je vrlo nestabilna u ovom trenutku.. Modovi 2-4 mogu stvoriti čudne artefakte.

QPEL

XviD uobičajeno koristi half-pixel interpolaciju za detekciju kretanja pixela. Qpel (quarterpel) povećava (bar teoretski) kompresibilnost filma tako da dijeli sliku u manje dijelove, i zbog toga u normalnim uvjetima reducira iritirajući efekt pikselizacije (blocking). Nažalost, još je uvijek u ranoj alfa fazi i, u određenim slučajevima, može uzrokovati artefakte na slici ("color smearing" ili razmazivanje boja) jer savršena kombinacija dekodera se tek treba pronaći (ako želite koristiti QPEL radite to pomoću Nicovog dekodera).

GMC

GMC (Global Motion Estimation) kompresira sliku još više zahvaljujući algoritmu koji je korišten u scenama s camera panningom -zoomingom (kada kamera prati neki objekt). Još uvijek nije 100% kompatibilan sa VHQ-om.

Chroma motion (estimation)

Smatra se kao detektor kretanja razine 7, koristi chroma elemente za detekciju kretanja. Vrlo je točan i daje odlične rezultate (ali nemojte ga upotrebljavati u crno - bijelim filmovima). Koristite ga u oba prolaza.

B-frame threshold

U XviD codecu rješenje sa p/b frameovima je mnogo točnije i bolje nego u drugim MPEG4 codecima, ali još uvijek nije savršeno. B-frame threshold pokušava to promijeniti, pogotovo u mirnim (low motion) frameovima. Ako su korištene negativne vrijednosti, vjerojatnost da B-fame NEĆE biti postavljen u zadanom dijelu je povećana što rezultira redukcijom B-frameova tamo gdje nisu potrebni. Pozitivne vrijednosti povećavaju vjerojatnost postavljanja B-framea u tom dijelu (DivX 5 ovdje koristi vrijednost +beskonačno). Najniža vrijednost od -110 ne dozvoljava niti jedan B-frame. Koristite opciju s oprezom, jer je još u alfa fazi i može sadržavati bugove. Zbog novog rješenja thresholda (praga) savjetuje se da se B-frameovi smanje na 150/0 npr. Da bi se izbjegli zamućeni frameovi.

Quantization options

Sa quantization tuningom možete odrediti granice quantizera. To može pomoći u povećavanju kvalitete ako ne dopustite visoke quantizere, ali to povećava veličinu filma pa bi mogli dobiti prevelik film, pa koristite to s oprezom.

I-frame min i max quantizers je restrikcija za intraframeove (keyframeove). Oni pohranjuju čitavu sliku. Ako su postavljeni na visoku kvalitetu (=niski quantizer), onda će delta frameovi nakon I-frame izgledati bolje jer makroblokovi koji su pomaknuti su veće kvalitete. Koristite ove opcije s oprezom. Može promijeniti željenu veličinu filma, i ako su opcije previše striktne codec pokušava kompenzirati preveliku količinu bitova što rezultira jako lošom kvalitetom delta frameova.

P-frame min and max quantizers je restrikcija za interframeove (deltaframeove). Postoji opcija za restrikciju B-frameova, ali još nije omogućena jer je u beta fazi.



Quantization matrix

Edit Quantization matrix .. gumb je korišten za korisnički definirane matrice. Quantization matrica određuje djelitelj koji koristi quantizacija za svaki DCT koeficijent. DCT koeficijenti se u opsegu od niskih frekvencija gore lijevo do visokih frekvencija dolje desno. Unošenjem nižih vrijednosti u matricu, ti koeficijenti će biti "manje" quantizirani, i zbog toga bliži originalnom izvoru. Viši brojevi postižu obrnuto - smanjuju kvalitetu. Kako možete vidjeti, MPEG matrica je "nagnuta" prema koeficijentima nižih frekvencija.

H.263 matrica ima jednake vrijednosti matrice za sve frekvencije, niske i visoke, što rezultira mutnijom slikom, jer su koeficijenti za visoke i niske frekvencije jednako quantizirani.

Dobar kompromis između kvalitete - kompresije je matrica poput andreas_custom_matrix i/ili hvs-good picture (za detaljnije upute pogledajte na http://forum.doom9.org). Te matrice se korištene u oba prolaza i kompatibilne su sa B-frameovima.



2 pass options

Two pass tuning

Sa I-frame boost% možete dati više bitova keyframeovima, npr. Ako je keyframeu određeno 5000 bajtova bez ove opcije, na 20% bilo bi mu određeno 6000 bajtova. Ovo rezultira boljom kvalitetom keyframea i daje vam mogućnost boljeg određivanja bitrate krivulje filma umjesto da "naslijepo" ograničite intraframe quantizere.

Curve compression

Curve compression kontrolira "glatkoću" bitrate krivulje. Ako postavite curve compression low/high na 0, isključit ćete je, pa ćete imati "savršeni VBR" (također trebate postaviti payback delay na 1).

Payback delay je broj frameova koji bi trebao kompenzirati previše ili premalo bitova. Curve compression se može koristiti da bi prilagodili ponašanje codeca vašim potrebama: scene sa puno kretanja obično trebaju više bitova, pa ako postavite Curve compression high na 0 ili niže će dati tim scenama više bitova, a ako stavite na više vrijednosti, za te scene će biti korišteno manje bitova, pritom koristeći činjenicu da ljudsko oko ne može raspoznati detalje u brzim scenama isto ako i u mirujućim scenama.



Alternative Curve compression

Credits Encoding options

Ako imate creditse (popis imena glumaca…)na početku filma, te smatrate da oni ne bi trebali biti kvalitetno kodirani, upišite prvi frame i zadnji frame creditsa u odgovarajuća polja nakon uključivanja "credits at start of the movie". Isto vrijedi za creditse na kraju filma. Također možete kodirati creditse crno-bijelo da bi sačuvali još više bitova.

% rate vrijednost znači postotak bitratea potrošenih na film. Znači ako film ima bitrate 800kbps, creditsi će biti kodirani na 80 kbps ako je vrijednost postavljena na 10%.

Ako želite kodirati creditse sa fiksnim quantizerom, obavezno isto to napravite u prvom prolazu inače željena veličina filma neće biti postignuta.

Ako želite točno određenu veličinu za creditse, codec će dati najbolje od sebe da postigne tu veličinu, ali ne može učiniti nemoguće, no ako želite 2mb iz 10000 frameova uz quantizer 21. Ova veličina je u kilobajtima, 1kb=1024 bajtova.



Debug options tab

Performance Optimizations

Obično, trebali biste ostaviti ovu opciju na auto detekciji. Ako vam se događaju čudna rušenja programa ili čudni rezultati mogli biste isključiti SSE+SSE2, ako se ništa ne mijenja isključite 3Dnow+3Dnow2, i tako dalje. Ovo vrijedi jedino za situacije gdje se koriste krive CPU ekstenzije i daju krivi rezultat.



>> BACK